Za oknami je príjemné počasie a vám sa už nechce sedieť medzi štyrmi stenami. Premýšľate, do čoho by ste sa pustili, no nič nové vám nenapadá. Znenazdajky na vás vyskočí môj nový článok a chytíte sa druhého dychu. Čo by ste povedali na cestovanie doma, po Slovensku? A nie hocijaké cestovanie. Cestovanie s výletnou kronikou do ktorej si môžete zaznamenať až 50 výletov z ciest a dovoleniek po našom krásnom Slovensku. Ak ste o výletnej kronike ešte nepočuli, zoznámte sa. Výletná kronika od Perkmana ponúka priestor v špirálovitej väzbe knihy, ktorý vyplníte vašimi zážitkami. Vo výletnej kronike nájdete aj rozkladaciu mapu Slovenska do ktorej si môžete zakresliť navštívené miesta, tipy na využitie kroniky, dostatok miesta na fotografie z ciest (použiť môžete napríklad fotografie z fotoaparátu Instax) a inšpiráciu na viac ako 100 výletov – miest a pamiatok, ktoré stojí za to vidieť.

Výletná kronika

Bardejov

Spomedzi tipov na výlety, ktoré výletná kronika ponúka, sme sa rozhodli navštíviť Bardejov na severovýchode Slovenska. Ak vyrážate z Košíc a nemáte auto, odporúčam zvoliť autobusovú dopravu. Pri vlakovej doprave je potrebný prestup v Prešove, ktorý vám zbytočne zaberie niekoľko minút času. Autobusovú dopravu odporúčam FlixBus, je najrýchlejší. Po vystúpení na autobusovej stanici sa do centra mesta dostanete pešo v priebehu piatich minút. Centrum je skutočne pôvabné, mesto Bardejov sa dokonca pýši svojim zápisom v knihe UNESCO. Najvýznamnejšou časťou mesta je bezpochyby Radničné námestie na ktorom sa nachádza niekoľko farebných mestských domov v štýle gotiky. Dominantou námestia je Bazilika svätého Egídia, ktorá je postavená na mieste bývalého kláštorného komplexu. Bardejov je tiež preslávený svojím systémom opevnenia, ktorý patrí medzi najdokonalejšie v Európe vôbec. Verím, že by sme sa zhodli, ak napíšem, že mesto Bardejov je obrovskou pýchou Šariša. Na pomerne malom území je sústredené obrovské množstvo cenných a pozoruhodných pamiatok. Pokiaľ vám zvýši čas, určite si choďte pozrieť aj Bardejovské kúpele a skanzen v nich, neoľutujete. Prvé zmienky o liečivých minerálnych prameňoch odtiaľ pochádzajú už zo stredovekého obdobia.

Výletná kronika

A teraz späť ku výletnej kronike. Okrem toho, že nám ponúkla mnoho tipov na výlety po malebnom Slovensku, prebudila v nás aj kreativitu. Považujem sa za kreatívnu dušu, ale vždy je na čom pracovať. Výletná kronika má strany prispôsobené tak, aby ste mohli popustiť uzdu vašej kreativite a fantázie. Môžete maľovať, lepiť fotografie, vyfarbovať.. Čokoľvek vám napadne. Pri prvom výlete, do Bardejova, som zvolila možnosť nalepiť do výletnej kroniky fotografie z Instaxu. Manžel dokreslil vežičku a ku koncu som na okraj stránky dolepila vstupenku z Baziliky ako milú spomienku na daný deň. Nechýbalo ani vyfarbovanie, moja milovaná činnosť. Oceňujem, že vo výletnej kronike je priestor aj pre zaznamenanie si počasia, celkového dojmu z výletu, dátumu, ba dokonca počtu zdolaných kilometrov. Sú to maličkosti, ktoré vám spätne dokážu vyčariť úsmev na tvári a pomôžu vám opäť raz precítiť zážitok, ktorý ste v tú danú chvíľu mali. Záverom dodám, že na svoje si prídu aj cestovatelia z Českej republiky. Pri kúpe výletnej kroniky stačí zvoliť variant Československo v ktorom vás čakajú ďalšie tipy, 28 strán grátis a mapa Českej republiky.

Počuli ste už o výletnej kronike?