1. Čím sú fotené fotky na blogu?

Všetky fotky, ktoré môžete na blogu vidieť, sú fotené digitálnou bez-zrkadlovkou Sony Alpha 6300 a dvomi rôznymi objektívmi Sigma 56mm f1.4 alebo Sony 18-105mm f4.

2. Ako dlho sa venuješ písaniu článkov?

Písaniu článkov sa venujem od svojich 13-tich rokov. Málo ľudí vie, že blog Bibiána Navrátil je druhý blog, nie prvý. Predtým som mala pár mesiacov blog o životnom štýle, ktorý ma po čase omrzel. Písaniu článkov sa teda venujem od svojich 13-tich rokov. Za ten čas sa samozrejme zmenilo mnoho, takmer všetko. Štýl písania, vylepšenie gramatiky, ujasnenie si tém o ktorých chcem písať, a pod. Všetky roky boli, sú a budú najmä o učení. 🙂

3. Prečo a ako si začala s blogovaním?

Vždy som mala pohnútky ku písaniu. Doma som si rada vymýšľala rôzne básne a v hlave som mala desiatky príbehov, ktoré by som chcela spracovať do knižnej podoby. Každopádne, ako trinásťročnej by mi knihu nikto nevydal. Určite ani ako štrnásť, či patnáťročnej, a tak som sa rozhodla začať s blogom. Chcela som niekde písať a bavilo ma čítať blogy ostatných, fantastických blogeriek. A ako som začala? Vytvorila som si blog cez platformu Blogger, ktorá je zadarmo. Vytvorila som si tam najskôr blog o životnom štýle, ktorý som neskôr zmazala a v Júni 2015 vznikol blog Bibiána Navrátil’s blog. Aktuálne však blogujem cez platformu WordPress s vlastnou dómenou za ktorú ďakujem svojmu partnerovi. Všetky články a fotky spred roku 2020 boli importované na aktuálny blog Bibiána Navrátil z predošlého blogu Bibiána Navrátil’s blog.

4. V čom sú fotky upravované?

V Adobe Lightroom, kde sa uskutočňuje celková úprava fotiek, a tiež vo Photoshope na prípadne doladenie fotiek alebo vymazanie malých drobností z obrázkov ako napr. nepovšimnutá omrvinka.

5. Prečo si sa rozhodla stať sa vegetariánkou?

Slovo vegetariánka je v tomto prípade zradné, nakoľko sa snažím prevažne stravovať čisto vegánsky, avšak vo svojom jedálničku občas mám aj med, ktorý vegánsky nie je, prípadne domáce vajíčka, ktoré tiež nie sú vegánske. Z toho dôvodu používam radšej pomenovanie „vegetariánka“. Hlavné dôvody sú najmä empatia ku živým tvorom, zníženie rizika srdcovo – cievnych ochorení (vyvážená rastlinná strava obsahuje niekoľko násobne menej tuku a LDL cholesterolu ako mäsitá strava) a rovnako aj fakt, že rastlinná strava je šetrnejšia ku životnému prostrediu. Okrem toho je pestrá, pocítite príval energie, môže byť lacnejšia, či zdravšia.

6. Akú kozmetiku používaš?

Používam výhradne kozmetiku, ktorá nie je ako hotový výrobok, ani ako jednotlivé ingrediencie, testovaná na zvieratách. Som výhradne PROTI testovaniu na zvieratách. Preferujem prírodnú kozmetiku, ktorá je ekologicky nezávadná, prípadne minimálne závadná. Najlepšie aj s ohľadom na obaly, ktoré by priotitne nemali byť žiadne, prípadne sklenené alebo hliníkové (hliník je donekočnečna recyklovateľná surovina).

7. Kde najčastejšie nakupuješ oblečenie, kozmetiku alebo potraviny?

Oblečenie nakupujem najčastejšie v second – handoch alebo v outletoch, prípadne na internetových stránkach s ohľadom na vhodné a nezávadné zloženie (t.j. žiaden polyester, polyamid, polyakryl, a pod.). Kozmetiku nakupujem zväčša v DM, nakoľko rozšírili sortiment o prírodné a vegánske značky kozmetiky. Zvyknem kupovať v DM zubné pasty, zubné kefky, či mydlá. Okrem toho mám veľmi rada malý stánok s výrobkami Soaphoria, kde zvyknem nakupovať tuhé deodoranty, balzámy na pery a inú kozmetiku, ktorá mi padne do oka. Zvyšok kozmetiky zväčša dostanem formou barterovej spolupráce. Dekoratívnu kozmetiku nevyužívam. Čo sa týka potravín, preferujem najmä bezobalové obchody (v Košiciach napríklad Košická Špajza alebo Ochpodík). Nemám problém však nakúpiť aj v klasických reťazcoch ako je Fresh, či Kaufland.

8. Ako pomáhaš planéte, keď o sebe prezentuješ, že si „Low Waste“?

Používam látkové sáčky na potraviny, plátenú tašku, znovupoužiteľné látkové vložky, drevenú zubnú kefku, prírodnú kozmetiku, vlastnú sklenenú fľašu alebo termosku (príp. KeepCup), minimálne polovica môjho oblečenia pochádza zo second – handu, používam kovový holiaci strojček, snažím sa neplýtvať jedlom, využívam vlastné nádoby a látkové sáčky na jedlo, a mnoho ďalšieho. Životný štýl bez odpadu alebo s minimálnym dopadom odpadu na planétu nie je o tom, aby sme nenaplnili odpadom viac ako jednu malú nádobku za niekoľko pár mesiacov, prípadne za rok. Je to o tom, aby sme sa skutočne snažili o zmenu, a tým vyvíjali nátlak aj na firmy, ktoré nie sú práve najekologickejšie. A to tým, že odmietneme napríklad kúpu orieškov v plaste, cestovín v plaste, či strukovín v plastových sáčkoch. Všetky tieto potraviny sa dajú nakúpiť aj bezodpadovo. Rovnako ako ovocie a zelenina, nepotrebujete zbytočný plastový sáčok. Stačí, ak si zaobstaráte (ak ste šikovní, skúste si ich sami ušiť, zvládla som to aj ja) znovupoužiteľné látkové vrecúška a hor sa na nákupy. O tejto temé by som mohla písať mnoho, a preto stačí, ak si kliknete na záložku „Zero waste“, kde nájdete viacero tipov ohľadom tejto témy. 🙂

9. S kým si spolupracovala?

Od začiatku blogu som mala možnosť spolupracovať s mnohými značkami a e-shopmi. Aktuálne dlhodobo spolupracujem s e-shopom Elnino. Okrem spomenutého e-shopu som však mala už možnosť spolupracovať so značkou Lush, Weleda, Soaphoria, Botanica Slavica, Hristina, Sportique, Dr. Feelgood, Topvet, I Can Academy, Mon Platin, Bionatural, Lavera, Ťuli & Ťuli, Mydlárna na Palavském Vŕšku, 2SIS, Ekonetka, Popradský, Mak Scrub, Knihy pre každého, Naureus, Aromatica, BeButter, Čosi handmade, a ďalšími. Za všetky spolupráce som nesmierne vďačná.