Dnes som si pre vás pripravila článok z trochu iného súdku a rada by som vám ukázala to, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ako už môžete vychádzať z názvu, rada by som vám ukázala blogovanie aj z inej stránky a nie len z tej, z akej to vidí takmer každý čitateľ. Za blogovaním sa skrýva aj mnoho nepekných vecí s ktorými však blogeri/blogerky musia rátať a vyrovnať sa s tým.
Blogovanie nie je len o tom nasilu „zbúchať“ nejaký článok, porobiť pár záberov a prijať všetky spolupráce, ktoré vám prídu do e-mailovej schránky. A prosím vás, taktiež to nie je ani o tom, zarobiť si peniaze..
Bloger je človek, ktorý musí rátať so všetkými možnými aj nemožnými situáciami.
Je to niekto, kto neustále hľadá miesta, kde môže urobiť krásne fotky, avšak aj tie krásne fotky sa musia mnohokrát upravovať a to zaberie mnoho času.
Je to niekto, kto musí mať v hlave veľa nápadov. Musí si všímať, pre väčšinu, zrejme nepodstatné detaily.
Je to niekto, kto musí obetovať každý deň kúsok svojho času. aby nesklamal svojich čitateľov.
A ovšem je toho ešte omnoho viac. Chcela by som vám však dnes poukázať na niektoré nevýhody blogovania, pretože nie vždy to je prechádzka ružovou záhradou ako si väčšina myslí.

 • Všade okolo vás budete cítiť závisť. Zrejme je to už také písané pravidlo, že jeden druhému závidí, aj keď v mnoho prípadoch ani nie je čo. 
 • Musíte mať pevné nervy. Stávajú sa aj také veci, že dostanete mnoho nezmyselných komentárov, poprípade správ od ľudí, ktorí sa vám budú snažiť ublížiť. 
 • Pocítite nedostatok času, pretože čas, ktorý venujete tomu, kým si niečo doštudujete, kým nafotíte a upravíte fotky, kým všetko hodíte na blog, pripíšete text trvá naozaj dlho. U mňa sú to niekedy aj dni, kým som úplne spokojná so svojim článkom. A okrajovo do toho musíte započítať aj čas, ktorý Vám zaberú veci ako je neustále premazávanie kvánt fotografií vo vašom notebooku, fotoaparáte a telefónu. 
 • Ľudia si budú myslieť, že o vás vedia úplne všetko, aj keď to tak absolútne nie je. Ovšem ani nehovorím o takých ľuďoch, ktorí za každú cenu budú chcieť o vás zistiť mnoho vecí a potom to používať proti vám. 
 • K predchádzajúcemu bodu nadväzuje aj strata súkromia. V tomto prípade je jedno, či ste známy alebo menej známy bloger. Jednoducho sa bude deliť o váš život na internete a už aj táto časť odhaľuje vaše súkromie.
 • Neustále budete porovnávaní s inými blogermi alebo inými známymi osobnosťami. 
 • Aj keď na blogu naozaj pracujete a snažíte sa zdokonaľovať, ľudia budú chcieť od vás stále viac a viac. Napríklad kvalitnejšie fotky, dlhšie články, väčšiu aktivitu na sociálnych sieťach, častejšie odpisovanie.. Majú na vás jednoducho stále čím viac požiadaviek a nárokov. 
 • A mnoho ďalšieho.. 

Aby som však neostala len pri nevýhodách, blogovanie so sebou prináša samozrejme aj množstvo výhod.

 • Môžete zdieľať svoje záľuby. Je skvelé, ak máte niečo, čo vás baví alebo v čom sa skutočne vyžívate a môžete to zdieľať s neobmedzeným počtom ľudí. 
 • Skúsenosti. Ak píšete blog, tak je veľmi pravdepodobné, že vám na neho zavítajú väčšinou ľudia, ktorí majú spoločné záujmy ako vy a tak si môžete pomôcť, poprípade predávať si skúsenosti ohľadom blogu. 
 • Môžete sa presadiť v niečom, čo vás baví, pretože nikdy neviete, kto si vás všimne. 
 • Zaujímavé kontakty. Zo začiatku ich určite nebudete mať veľa, poprípade nebudete mať vôbec žiadne kontakty. Avšak netreba to hneď zahadzovať, pretože nikdy neviete čo vás čaká. 
 • Noví kamaráti. Cez blog sa môžete naozaj dopracovať ku všelijakým ľuďom a nie je vylúčené, že niektorí budú vašimi kamaráti. 
 • Ak máte slušnú návštevnosť, môžete si trošku privyrobiť. Toto ide zatiaľ mimo mňa, ale určite ste zaregistrovali na poniektorých blogoch bannery. Cez tie ak sa prekliknete a niečo si kúpite, blogerovi z toho ide nejaká provízia. 
 • Zdokonaľujete sa v tom, čo vás baví. Myslím si, že je viac ako jasné, že ten, kto to berie vážne na sebe neustále pracuje, stále sa snaží zdokonaľovať, prinášať lepšie a lepšie články, poprípade fotky a pod. 
 • Viete dať dobrú radu. Hocikedy sa na vás niekto môže obrátiť ohľadom rady a vy mu ju radi poskytnete. 
 • A teraz príde na rad niečo, na čo asi mnoho z vás čakalo. Samozrejme veľmi príjemným plusom ku blogovanie sú aj rôzne formy spolupráce. Neodsudzujete hneď všetkých a nesnažte sa ich zhodiť. Neviete si ani predstaviť, koľko času človek obetuje do toho, aby bol v niečom naozaj dobrý. Miesto toho, aby ste napísali nejaký škaredý komentár alebo napísali do správy niečo, čo nemá ani hlavu ani pätu, tak si uvedomte, že sa naozaj snažíme. A snažíme sa každým dňom byť lepší a lepší. To, že to neprináša zmeny hneď na druhý deň neznamená, že o rok nebudeme úspešnejší než sme dnes. Kto si počká, ten sa dočká. 

Moje meno je Bibiána a blogu sa venujem od roku 2015. Pochádzam z malého mestečka stredného Slovenska, no vietor ma zavial na východ, kde už pár rokov žijem.

Comments

 • Neko M.H.

  Naprosto přesný článek! 🙂

  Když se nad tím zamyslím, kvůli blogování jsem zahodila mnoho času. Dokonce jsem ztratila pár přátel, protože jsem prostě neměla čas s nimi být. Na druhou stranu si díky tématu blogu (fotografie) více všímám skvělých věcí, podnikám výlety a navazuji nové kontakty – i proto abych měla co se čtenáři sdílet.

  I když jsem se k blogování vrátila nedávno, a nějaký ten rok jsem měla od psaní pauzu. Chybělo mi to. A myslím si, že ti nejlepší blogeři mají to psaní snad v DNA a nebyli by to bez tohoto oni. I když je to náročné.

  Ale vidět výsledky (třeba návštěvnost) své usilovné práce je k nezaplacení. 🙂

 • Bibiána Navrátilová

  Ďakujem. 🙂
  Tiež som kvôli blogovaniu prišla naozaj o kopec času, ale som šťastná a nemenila by som. O tej návštevnosti más úplnú pravdu, súhlasím s tebou. Každý deň sa snažím nájsť si čas na to, aby som si pozrela návštevnosť za daný deň a vždy, keď vidím vyššiu návštevu ako predošlý deň, tak som naozaj veľmi šťastná. ☺

 • crazyjull

  Napsala jsi to naprosto přesně a pravdivě! Skoro nikdo vůbec netuší, kolik do toho musím dát času a že to není jen o napsání několika slov a zmáčknutí tlačítka zveřejnit. Pro mě je největší nevýhodou to, že přicházím o soukromí, protože spousta lidí o mém blogu ví. 😀 🙂

 • Daniela Slávik

  Pekný článok. Aj blogovanie, ako všetko, má svoje výhody aj nevýhody. K tej strate súkromia by som dodala, že je to len o tom, ako ďaleko bloger zájde.

  SlavikStories
  Čítanie je sexy

 • Denisa Urbánková

  Velice pěkný článek a celý pravdivý! Řekla bych, že vše má výhody a nevýhody..
  Jinak máš moc pěkný blog:)

  http://dencaurbankova.blogspot.cz/

 • Dragell

  Krásně napsané 🙂
  Já zatím prožívám většinou jen všechny krásné výhody, zatím jsem se moc s negativy nesetkala a čas do svého webu vkládám velmi ráda 🙂

 • Bibiána Navrátilová

  Ďakujem pekne. 🙂
  Je to skvelé investovať do toho čas. Podľa môjho názoru sa ten čas určite vráti a niekedy aj v ešte lepšej podobe. 🙂

 • Bibiána Navrátilová

  Ďakujem, to ma veľmi teší, že sa ti článok a celkovo aj blog páčia. ☺
  Napísala si to úplne presne. Všetko má svoje pre aj proti. 🙂

 • Bibiána Navrátilová

  Ďakujem. 🙂
  Väčšina ľudí si to ani neuvedomuje, koľko takéto hobby zaberie času a hneď súdia. Žiaľ treba sa nad tým povzniesť a ísť ďalej. 🙂

 • Bibiána Navrátilová

  Vďaka☺
  Áno, všetko má svoje pre aj proti. 🙂
  Blog je niečo, kde sa bloger môže naozaj doslova vypísať zo svojich myšlienok a už aj to dosť napovie o danom človeku, takže toto som tiež myslela pod pojmom súkromie, napríklad. 🙂

 • Michaela Vavrinova

  Naprosto souhlasim! Blogovani prinasi spoustu skvelych veci, ale neni to vzdycky tak snadne, jak se zda! Hlavne to vymysleni clanku mi da casto vic zabrat, nez oak jejich samotna realizace 🙂
  Hezky jsi to sepsala! :))

 • Hore nohami - Dolu Hlavou

  Myslím si, že celé blogovanie je len o tom, ako si ho kto nastaví. Blogujem už dobrých 9 rokov a zatiaľ som žiadne nevýhody nepocítila. Súkromie si strážim, na blog nepíšem takmer nič, čo by som mohla neskôr ľutovať. Sem tam sa podelím o niečo z môjho života mimo internet, ale stále je to len také všeobecné. Zo zásady na blog nepíšem o svojich priateľoch či kamarátoch, lebo nie všetkým by sa páčilo, keby sa o nich písalo na internete. Tieto veci si skrátka treba uvedomiť už na začiatku blogovania a rozhodnúť sa, ako blízko si bloger k sebe chce pustiť svojich čitateľov.

 • Bibiána Navrátilová

  Veľmi pekne ďakujem. ♥
  Áno presne tak, ako si povedala. Blogovanie prináša skvelé príležitosti, nové záujmy, možnosti, avšak za tým všetkým sa skrýva tvrdá práca a veľa veľa prepísaných hodín. 🙂

 • Bibiána Navrátilová

  Obdivujem ťa za to, aký dlhý čas bloguješ. Mojim snom je nepustiť sa blogovania a vidím, že zrejme aj tvojim. Je skvelé, že máš okolo seba taký skvelý kolektív a úžasných čitateľov. Myslím si, že mám najlepších čitateľov akých len môžem mať, avšak už sa mi páč krát stalo, že niekto asi omylom klikol na môj blog a snažil sa zámerne zosmiešniť niektoré články v komentári. Ohľadom toho súkromia s tebou taktiež súhlasím, avšak myslím si, že nie je dobré byť úplne tajnostkárka, ale skôr sa trošku predstaviť čitateľom a podobne. Samozrejme v istej miere. Všetko s rozumom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.