Po prvom živom prenose a vystúpení z komfortnej zóny, som sa rozhodla pokračovať v rozhovoroch a verím, že predošlý rozhovor sa vám páčil. Pokiaľ ste ho nevideli, uložila som ho na Instagrame do Reels sekcie. Pokiaľ to čas dovolí, budem sa snažiť robiť živé prenosy so zaujímavými hosťami každú nedeľu. Ako aj zajtra. Mojou hosťkou bude Radka Tóth, ktorá sa už takmer desaťročie venuje životnému štýlu. Celá jej profesia v oblasti fitness a výživy sa začala ako recesia v čase, kedy pracovala v personálnej agentúre, kde svoju budúcnosť nevidela. „Kašlem na to, budem tréner!“ zaznelo v jej hlave, hoci to vážne ani nemyslela. Krátko na to už držala v ruke svoj prvý certifikát. Cvičeniu sa venuje už vyše 20 rokov, od roku 2021 s úspechmi súťaží v silovom trojboji pod federáciou WUAP a má za sebou 12 rokov vysokoškolského vzdelávania. Posledné dva stupne štúdia výživy absolvovala dištančne pod súkromnou vzdelávacou inštitúciou Precision Nutrition v Toronte. Skúsenosti i vedomosti má nazbierané z celého sveta. S manželom doslova ruka v ruke spája, testuje a aplikuje pod ich značkou BodyGeek to najlepšie a najefektívnejšie, čo poznajú. Majú svoje fitko a športový klub, kde okrem štandardnej výbavy majú aj špecializovanú, takže sa vedia rozvíjať rôznymi smermi a pre rôznych klientov. Dá sa povedať, že jej práca je jej hobby a rada ukazuje sama na sebe zmenu, ktorú človek môže dosiahnuť. Nikoho asi neprekvapí, že rada varí. Ale to, že neznáša rána, rada štrikuje a bojí sa slimákov, možno áno.

Vytváraš individualizované výživové plány pre klientov s rôznymi potrebami a cieľmi?

„Vyštudovala som odbor Exercise and Sports Nutrition. To znamená, že sa zameriavam na výživu predovšetkým všeobecnú a pre ľudí, ktorí športujú. Mám veľmi málo klientov, ktorí potrebujú výživové rady, ale necvičia. Ono to už ide ruka v ruke začať sa zdravšie stravovať a zároveň začať cvičiť. Čo sa týka mojej konkrétnej práce, upustila som od tvorby jedálničkov. Nemajú žiadny edukačný efekt, nenaučia človeka rozumieť zloženiu potravín a neodrážajú práve tú individualitu, ktorá je závislá od desiatok faktorov. Namiesto toho si s človekom sadnem za stôl, nakreslím im pomer skupiny živín, ktoré by mali mať na tanieri. Dostanú tak vzorec s „premennými“, ktoré si sami dopĺňajú predovšetkým podľa vlastných chutí a prípadných potravinových intolerancií. Často tak prídu na to, koľko skvelých potravín vôbec nekonzumujú. Samozrejme, vždy zohľadňujem ich cieľ a vysvetľujem, prečo množstvo niečoho obmedzíme a niečo pridáme. Nikomu nevnucujem rátať si kalórie a gramy jedla. Je to, priznajme si, otravné, stresujúce a často nemožné. Kalorické tabuľky majú často odchýlku až 25 percent od reálnej kalorickej hodnoty jedla. Človek tak vie spraviť chybu, aj keď nechce. Mám svoj vlastný spôsob, ktorý je zároveň najjednoduchší na svete a nepotrebuje zbytočnú matematiku. Moji klienti i ja máme s ním dobré skúsenosti a vedia sa k nemu vrátiť kedykoľvek počas života, pretože je im vysvetlený, je logický, dlhodobo udržateľný a flexibilný. S pomocou zopár tipov si tak každý vie utriediť svoje stravovacie návyky a vyberať z tých lepších. Venujem sa teda skôr všeobecnému vyváženému jedálničku. Čo neriešim je liečba diagnóz. To prenechávam iným odborníkom. Avšak mnohým mojim klientom sa, samozrejme, zlepšili aj zdravotné výsledky po tom, čo sa naučili prejsť na kvalitnejšiu výživu.“

fitness postava

Ktoré potraviny alebo diétne prístupy preferuješ pre zlepšenie výkonu klientov?

„Samotná snaha o čo „najčistejšie“ stravovanie mení hru. Myslím tým hlavne jesť čo najmenej vysoko priemyselne spracovaných potravín a jesť hlavne to, ako to volám ja, čo sa dakedy páslo alebo vyrástlo zo zeme – prirodzené zdroje potravy. Je iné mať denne na tanieri hojnú porciu čerstvej zeleniny, mäsa či strukovín ako kupovať balené, sladené výrobky, polotovary a rafinované či denaturované výrobky. Nemôžem očakávať kvalitné zdravie od nekvalitnej stravy. Je to síce samozrejmosť, ale mnohí ľudia nevedia, čo vo svojej kuchyni robiť. Vo všeobecnosti bežný neznalý človek konzumuje priveľa sacharidov, polotovarových snackov a málo zeleniny, bielkovín a strukovín. Pritom stačí aj malá zmena a na postave, zdraví či energii sa to hneď odrazí. Ak sa však okrem toho zameriame konkrétnejšie na zvýšenie výkonu, okrem skvalitnenia stravy siahame aj po doplnkoch. Medzi mojich favoritov patrí kreatín, proteínový prášok, omega-3 mastné kyseliny, vitamín D3 a niekedy aj B-éčka. Na krátkodobé zvýšenie výkonu sa často ešte používa kofeín ako stimulant nervovej sústavy. Naň si však človek vytvára postupne toleranciu, preto ho neodporúčam brať zakaždým. Samotné zvýšenie výkonu a sily je však primárne vecou dobre nastavenej periodizácie tréningu a oddychu. Môj názor je, že na tanieri by malo byť všetko a malo by mi to chutiť. Osobne sa snažím takmer každé svoje jedlo orientovať okolo 1-2 zdrojov bielkovín, porcie z aspoň 3 druhov zeleniny a nezabudnúť na prospešné tuky a prílohu s vlákninou. Dochucujem koreninami, dipmi i dresingami. Mám tak plný tanier hlavne čerstvých potravín, cítim sa sýta, ale nie prepchatá a nepotrebujem každé dve hodiny otvárať chladničku. Ak chcete dosiahnuť konkrétny cieľ, musíte vždy jedlo vopred plánovať. To je tajomstvo úspešných. Prestať jesť, keď som na 80% sýty, je pravidlo, ktoré väčšine populácie bude dobre fungovať.“

Fitness posilňovňa

Aké sú Tvoje odporúčania ohľadom stravovacích návykov pred a po tréningu?

„Základným pravidlom je komfort. Človek by nemal byť vyslovene hladný, ani čerstvo najedený. Telo by malo mať dosť prijatej energie, vody a soli, aby náročný tréning zvládlo. Klienti, ktorí mi chodia ráno nalačno, vládzu málo, silový progres je pomalý a niekedy im príde z námahy nevoľno. V prípade ranných tréningov odporúčam vypiť aspoň proteínový šejk, ktorý žalúdok tak nezaťaží a hotový je rýchlo. Ak ste mali klasickú porciu jedla, odporúčam mať odstup pred tréningom niekoľko hodín. Živinám trvá, kým sa strávia a vstrebú, aby boli následne využité ako zdroj energie. Po tréningu takisto odporúčam mať ešte nejaký príjem jedla, na regeneráciu. Konkrétne zloženie na tanieri závisí od cieľa, ktorý človek sleduje. Ale väčšinou je to kombinácia bielkovín (30-50 g) i sacharidov. Ja osobne si jedlo vždy časujem podľa svojho tréningu. Na toto som fakt maniak a vždy, keď sa mi časovanie dodržať nepodarí, ihneď to cítim na spadnutom výkone. Je úžasné cítiť výsledok všetkých tých mechanizmov v tele, ktoré v nás prebiehajú. A o to lepšia správa je, že veľkú časť z nich vieme ovplyvniť v prospech nášho zdravia, sily a krásy.“

Zdravé fitness jedlo

Nezabudnite sa pripojiť na online vysielanie v nedeľu (14.1.2024) o 16:30hod.