Mandľový olej používali už lekári v starovekej Číne, Egypte a Indii pre ošetrovanie suchej, drsnej a podráždenej pokožky. Nazýval sa aj tajomstvom Kleopatry. Vďaka obsahu lipidov posilňuje obrannú funkciu pokožky, a preto má aj dnes využitie v prípravkoch, ktoré ošetrujú pleť. Používať ho smieme aj samostatný, nielen ho vyhľadávať ako zložku v kozmetike. Mandľový olej sa získava lisovaním mandlí za studena. Mnohí ho považujú za jeden z najcennejších prírodných olejov na svete. Obsahuje totiž vitamíny A, E a F, minerály ako draslík, vápnik, horčík, fosfor, síru, kyselinu olejovú a palmitovú a ďalšie blahodárne látky, vďaka ktorým má pozitívne účinky na náš organizmus. A vedeli ste, že mandle pochádzajú z Číny, odkiaľ sa rozšírili do Egyptu a Sýrie? Veru tak, až neskôr sa dostali do strednej Európy.

sladký mandľový olej

Poprvýkrát som sladký mandľový olej vyskúšala približne dva – tri roky dozadu. Fungoval skvelo na odmaľovanie, ale pomáhal aj mojím suchým vlasom. Nevedela som si ho vynachváliť a hneď som sa so svojimi postrehmi chválila spolužiačkam. Mnohé ho nepoznali, a to je dôvod, prečo by som na neho opäť rada upozornila. Nielenže je jedným z najcennejších prírodných olejov na svete, dokonca má spomedzi všetkých prírodných olejov najväčšie využitie. Dnes ho už nepoužívam na odmaľovanie, do vlasov si ho však po umývaní dávam pravidelne. Mohlo by sa zdať, že oleje sú príliš mastné a vlasy zaťažia. Tiež som bola toho názoru, ale akonáhle vyskúšate, zistíte, že to tak nie je. Mandľový olej mi príde omnoho suchší ako poniektoré iné oleje. Môžem si ho dokonca ponatierať aj na suché miesta na rukách a po niekoľkých minútach sa krásne vsiakne. Skoro ako krém na ruky.

Okrem vlasov, suchej pokožky rúk a celého tela, či na odmaľovanie, môžeme sladký mandľový olej využívať aj na masáž, kedy dokonalo prehreje a správne zvolenými technikami uvoľní svalstvo. Vďaka svojej kvalite je najpoužívanejším masážnym olejom v aróma terapii. Jeho ľahká textúra ľahko preniká do hlbších vrstiev svalov, zjemňuje a posilňuje pokožku, uvoľňuje stuhnuté svaly a omladzuje telo. Taktiež je vhodné používať ho v starostlivosti o pleť miesto alebo nad sérum, aby mohol pleť zvláčniť, dodať jej pružnosť, či napomáhať pri boji s čiernymi kruhmi pod očami. Našej pleti uľaví aj vtedy, ak trpíme akné, dermatitídou, ekzémom, či inými kožnými ochoreniami v oblasti tváre. Používam ho aj po depilácií hornej pery, ak mi ostane na pokožke vosk (to sa stáva pravidelne). Na bavlnený tampón nanesiem niekoľko kvapiek sladkého mandľového oleja a odstraňujem vosk po depilovaní, čím zároveň ošetrujem pokožku. Odporúčam na tieto účely používať znovu použiteľné a umývateľné bavlnené tampóny, ktoré narozdiel od vatových nezanechávajú na pokožke vatu, nedráždia a nie sú bielené chlórom.

Najväčšej obľube sa sladký mandľový olej teší práve v zimných mesiacoch. Nečudo. Práve vtedy je najviac využívaný na suchú a citlivú či popraskanú pokožku. Môžeme ho používať aj ako zábal na vlasy skúšané vetrom a mrazom, budete sa môcť tešiť vyživeným a lesklým vlasov. Masku si samozrejme z vlasov následne treba umyť šampónom, aby neostali mastné. Ak používate aj kondicionér, nič ním nepokazíte.

Sladký mandľový olej skladujeme na suchom a tmavom mieste, čomu dopomáha aj tmavý obal, ktorý firma BellMedi pre všetky ich prírodné oleje zvolila.

sladký mandľový olej

Vyskúšali ste niekedy mandľový olej? 🙂