Sviatok sv. Valentína, mučeníka žijúcom za vlády cisára Claudia II., sa oslavuje naprieč všetkými krajinami štrnásteho februára. Koluje o ňom veľa legiend, no samotný sviatok zamilovaných sa stáva čoraz komerčnejším a ľudia sa ho stránia. Delí ľudí na dva tábory – tí, ktorí Valentín oslavujú so svojou spriaznenou polovičkou, a tí, ktorí sú slobodní a nadávajú na „nezmyselný“ sviatok. Nech je to tak, či onak, súhlasím s jeho komerčným predsudkom. Urobili sme ho z neho my, na našu škodu. Valentín som nikdy príliš neoslavovala. Okrem krásnych, ružovo červených, výkladov a žiadostí o ruku zverejnených na sociálnych sieťach, mi prišiel ako všedný deň. Ani sama, ani vo vzťahoch som Valentín neoslavovala. Ba neoslavovali sme ho ani jeden jediný raz s manželom. V istom slova zmysle som bola zatrpknutá. Videla som len to, čo som vidieť chcela. Komerčný sviatok, konzumnú spoločnosť, „drž hubu“ prsteň, a o týždeň kade – tade popri odpadových košoch zvädnuté kvety. Nič však nie je len čierne alebo len biele, obzvlášť nie náš život. Srší farbami, musíme otvoriť oči, aby sme to videli. Postupne, malými krokmi, vidím aj ja zmysel sviatku zamilovanosti. Nie je to o tom, aby ste v ten jediný deň kúpili svojej láske plyšového medvedíka a povedali si pár sladkých slov. Je v tom čosi viac. Február je vo všeobecnosti vnímaný ako sviatok lásky.

Kozmetika na Valentín

Valentín

Najznámejšia legenda hovorí o sv. Valentínovi ako o mužovi, ktorý žil v 3. storočí nášho letopočtu počas vlády panovníka Claudia II, ktorý rád a často viedol vojny. Rímski muži však jeho nadšenie nezdieľali a neradi vstupovali do vojska, čo sa mu pochopiteľne nepáčilo. Podľa Claudia bol ich dôvod jednoduchý: nechceli opúšťať svoje ženy a rodinu. Ženatých mužov nepovažoval za dobrých bojovníkov, a preto zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme. A ako to súvisí so svätým Valentínom? Valentín bol rímsky kňaz, ktorý aj napriek cisárovmu zákazu tajne sobášil zamilované páry. Keď sa to cisár Claudius dozvedel, uväznil Valentína a odsúdil ho na trest smrti. Poprava sa konala 14. februára roku 296. Pred svojou smrťou napísal Valentín milostný list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zaľúbil. A tak vzniklo prvé Valentínské prianie, „valentínka“. Romantické, i keď tragické zároveň. Pokiaľ je na tejto legende čo i len kúsok pravdy, oplatí sa nad ňou zamyslieť. Vraví sa, že láska hory prenáša, a to by malo byť myšlienkou dňa zamilovaných. Skúste sa najbližšie nad legendou, možno i nad mojimi slovami, zamyslieť počas večerného oddychu v deň zamilovaných. Lásku nemusíte bezprostredne ukazovať len druhým, ukážte ju predovšetkým sebe. Doprajte si (len pre seba) horúci kúpeľ s bohatou penou a lahodnou vôňou šumivých srdiečok do kúpeľa v pastelových farbách. V darčekovej sade od I ❤ Revolution (foto nižšie) nájdete tri farby šumivých srdiečok, pričom každá predstavuje jednu vôňu. Žlté srdce je svieža vôňa citrónu, ružové srdce vonia po sladkých jahôdkach a modré srdce predstavuje ovocnú a šťavnatú vôňu marakuje.

Kozmetika na Valentín

Ružová

Ku sviatku zamilovaných neodmysliteľne patria farby ako červená a ružová. Obe symbolizujú lásku a romantický vzťah. Psychológia farieb uvádza ružovú farbu ako farbu priateľstva a šťastia. Kedysi bola ružová farba spojovaná s mužmi, no postupom času sa to menilo a aktuálne ju uprednostňujú najmä ženy. Ružová nie je len farbou lásky, ale aj vnútornej čistoty a súcitu. Označuje sa aj ako farba srdca a vraví sa, že výborne pôsobí proti hnevu a samote. Preferujú ju ľudia so sklonmi k romantike a estetike. Červená farba je v západnej kultúre vnímaná ako farba Vianoc, ale i sviatku zamilovaných. V Číne je červená farbou prosperity a šťastia a v Indii a východných kultúrach si nevesty obliekajú červené svadobné šaty. Nie je preto náhoda, že tieto dve farby sa stali tradičnými farbami na oslavu Valentína. Spojenie ružovej a červenej môžete vidieť aj v paletke očných tieňov Marble Rose Gold. Ku slávnostnému líčeniu na Valentína sa vám budú hodiť trblietavé i menej trblietavé odtiene ružovej a červenej, ktoré paletka ponúka. Okrem očných tieňov ponúka aj štyri farby na líca, konkrétne odtiene Rose ganache (červeno – tehlová farba, štvrtá zľava hore), Classic (fialová farba, prvá zľava v strede), Rose (purpurová farba, prvá zprava v strede) a Bonbon (staroružová farba, druhá zľava dole). Líčenie môžete doplniť o olej na pery bez trblietok v odtieni Rose, jemne ružová až splývavá farba s perami.

Kozmetika na Valentín

Srdiečka

Najzaužívanejším znakom lásky je bezpochyby srdce. Prečo je tomu tak? Už ľudia v staroveku maľovali srdcia na steny jaskýň, no nikde nie je spomenuté, čo pre nich tento symbol vlastne znamenal. História nás však zavedie do dávnej minulosti, a to do doby pred piatimi tisíckami rokov, kedy sa srdce začalo objavovať na starovekých vázach v súvislosti s milostnými výjavmi. Prvé zmienky o srdci ako o symbole pochádzajú z Orientu, ale symbol srdca bol známy aj v Egypte. Tam vzniklo známe porekadlo – srdcu nerozkážeš. So symbolom srdca je v dnešných časoch spájaná láska, dobrota i milosrdenstvo. Rovnako tak, ako očarovalo všetky v dávnych dobách, stále kúzli aj v tej dnešnej. Jedno srdiečko môže kúzliť aj na vašej tvári a rozjasniť ju zapečeným rozjasňovačom v zlatistom odtieni Golden Goddess v ktorom vás nik neprehľadne.

Kozmetika na Valentín

Oslavujete sviatok zamilovaných, sv. Valentína?