Ahojte!
Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie slovo „probiotiká?“ Mnohým napadne istý súvis s antibiotikami, avšak v skutočnosti sú protipólne. Kým antibiotiká ničia alebo spomaľujú rast mikroogranizmov, probiotiká sú mikroorganizmy, ktoré sa prirodzené vyskytujú v našom tele a napomáhajú nášmu zdraviu. Z toho dôvodu sa odporúča počas užívania antibiotík siahnuť aj po probiotikách ako doplnkoch výživy. Avšak, viete, kedy ešte sa oplatí siahnuť po probiotikách?

Už dávno vedci objavili iné, zaujímavejšie vlastnosti probiotík, než len ich jednoduché užívanie počas choroby, kedy sú nám naordinované antibiotiká. Osobne mi probiotiká navrhli aj pri mojej laktózovej intolerancií, aby som lepšie zvládala laktózu. Ukázalo sa, že probiotiká sú v boji proti ľahkej a stredne – ťažkej laktózovej intolerancií vcelku účinné. Každopádne, ak už raz máte intoleranciu, nespoliehajte sa len na probiotiká. Základom by mal byť upravený jedálniček.
A čo sa týka jedálnička, prehupnem sa ku otázke stravovania. Za posledné desiatky rokov sa prudko zmenil spôsob stravovania. Kedysi si ľudia pestovali svoje vlastné plodiny, nebolo toľko chemikálií a rovnako aj voda, či ovzdušie, boli čistejšie. Strava, akú konzumujeme dnes, obsahuje často zložky, ktoré probiotické baktérie znevýhodňujú, alebo priamo im znemožňujú prežitie. Pritom probiotiká v našich črevách spolurozhodujú o našom zdraví. No dnešná nezdravá strava obsahuje málo vlákniny – základnej potreby pre prežitie probiotík. Nakoľko je vlákniny v našej strave žalostne málo, v porovnaní s minulosťou, naše vlastné probiotiká, ktoré máme v organizme, nestíhajú všetku činnosť. Na mieste je v tomto prípade dopomáhanie probiotikami v podobe vitamínových doplnkov.

Probiotiká dokážu pomáhať aj pri mnohých ochoreniach, okrem už spomínanej laktózovej intolerancie, pomáhajú aj pri iných gastro – enterologických komplikáciach, akými sú napríklad premnožené kvasinky v črevnom trakte, či Helicobacter Pylori. Ženy často po probiotikách siahajú aj vtedy, keď ich trápia premnožené kvasinky v pošve. Vedeli ste však, že sa dajú využiť aj pri zápaloch močového mechúra, počas ktorého sú kvasinky premnožené v močovom mechúri? Probiotiká sú jednoducho fantastické a nemali by sa brať na ľahkú váhu. Podľa aktuálnej stravy Slovákov by sme ich mali zaradiť do svojho denného režimu. Jedna kapsula denne dokáže divy. Mňa sprevádzajú celý mesiac probiotiká od Webber Naturals, na ktoré nedám dopustiť. Nielenže sú vhodné pre vegetariánov, navyše neobsahujú chemické konzervačné látky a samotná značka Webber Naturals je najpredávanejšou značkou v Kanade. Tak čo, kedy užijete svoju prvú kapsulu probiotík?

Aké vitamínové doplnky užívate vy? 😇