Najlepšie by bolo asi začať s tým, čo to vôbec ten vintage je. Samozrejme, že sú ľudia, ktorí sa s týmto pojmom ešte nestretli a preto vám to vysvetlím. Pre tých, čo tento pojem poznajú, môžte si ho buď ujasniť alebo preskočiť úvodné slová.
Prenesený význam anglického slova vintage znamená niečo historické, výberové ale aj klasické. Zahŕňa v podstate všetko, od nábytku, cez oblečenie, doplnky až po šperky či veci, ktoré denne používame.
Rôzne praskliny či hrdza na daných pruduktoch sú povýšené na dekoračnú úroveň. Podľa nich je totiž hneď na prvý pohľad jasné, že predmet má už čo to za sebou, má vlastnú históriu a vlastného ducha. A presne to sa cení.
Najvzácnejšie kúsky sú naozaj staré, ale v obchodoch už dnes bez väčších problémov kúpite aj ich napodobeniny. Ak by ste však chceli siahnuť po nejakom originály, určite by ste si museli plesknúť po vrecku.
K tomuto nadväzuje aj to, ako spoznáte pravý vintage kúsok. Správne vintage kúsky by sa mali hneď na prvý pohľad od ostatných kúskov odlišovať, predovšetkým nevšedným zdobením a originalitou.
Ak vás nebaví zháňať celé dni tieto kúsky po obchodoch alebo na internete, jednoducho zájdite prehrabávať staré veci po prarodičoch, poprípade rodičoch. Možno tam nájdete naozaj zaujímavé veci a pre vás to bude „rodinné zlato“. ☺

Odlíšenie štýlu vintage od štýlu retra.
Veľa ľudí si stále myslí, že vintage a retro je to isté. No nie, nie je to to isté, musím vás sklamať. Kým vintage presahuje ďaleko do minulosti, retro je pre neho len „nováčik“. Vintage kúsky majú naozaj svoju históriu, retro len napodobňuje minulosť.
Ale aby som neostala len pri zbytočne zdĺhavej teórii o tom, čo je a čo nie vintage, pripravila som si pre vás aj nejakú sériu vintage obrázkov a fotografií. ☺

Páči sa vám takýto štýl? Alebo sa skôr prikláňate k moderným štýlom? ☺