Správnym výberom kvalitného prírodného oleja na telo si môžeme nielen spomaliť starnutie pokožky a prírodným spôsobom redukovať vrásky, ale rovnako dobre nám vedia pomôcť pri liečbe ekzému, či psoriázy. Na trhu je celý rad rôznych kozmetických olejov, no čo si treba všímať je hlavne to, akým spôsobom a z čoho boli získané a spracované. Obozretní by sme mali byť najmä pri olejoch, ktoré sú rafinované, minerálne, či neznámeho pôvodu. Ak chceme siahnuť po skutočnej kvalite, odporúčam oleje za studena lisované a panenské. Za studena lisované oleje sa získavajú výlučne mechanickým lisovaním pri teplote max. 37°C, rýchlo sa do pokožky vstrebávajú, nezanechávajú pocit mastnoty, slúžia ako ideálne nosiče éterických olejov pri aromaterapií, sú bioaktívne a svojím zložením sa najviac podobajú tukom ľudského tela. Panenské prírodné oleje sú zdraviu a pokožke prospešné, pravidelným používaním sa nám pokožka odmení pružnosťou, elasticitou a zdravím. Za studena lisované a panenské oleje používam výhradne od BellMedi, kde som zvyknutá na kvalitu nerafinovaných jednodruhových olejov.

Prírodné ovocné oleje na telo

Malinový olej

Organický panenský malinový olej predstavuje všestranný kozmetický produkt čisto prírodného pôvodu. Vďaka pôvodu z ekologického hospodárstva si organický olej uchováva významné množstvo prirodzene obsiahnutých látok vo forme živín a vitamínov, ktoré prospievajú ako pleti, tak i pokožke celého tela. Jeho využitie je skutočne univerzálne, poslúži ako náhrada za telový alebo pleťový krém, ktorý tiež výborne dopĺňa pri aplikácii oboch výrobkov. Taktiež ošetrí vlasovú pokožku, na ktorú môže byť aplikovaný vo forme zábalu, postará sa o zdravé, krásne a lesklé vlasy. V kombinácii s kozmetickým ílom vyčarí blahodarnú masku na pleť, ale aj vlasy. Avšak pozor, neodporúčam používať, či vyrábať si masku z kozmetického ílu, ak máte podráždenú, či citlivú pokožku. Hrozí začervenanie a podráždenie.

Malinový olej je olej veľmi ľahkej konzistencie s výbornou vstrebávateľnosťou a mierne ovocno-korenistou vôňou, ktorý dokáže účinne chrániť pokožku po celý deň. Obsahuje až 83% nenasýtených mastných kyselín, je bohatý na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, na vitamín E a tiež na karotenoidy. Chráni pokožku pred škodlivým UV žiarením a s ním súvisiacim poškodzovaním buniek, zabraňuje predčasnému starnutiu, regeneruje a zlepšuje jej štruktúru. Obnovuje tón pokožky a navracia jas. Olej vyniká svojimi antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami. Prináša úľavu citlivej a začervenanej pokožke, pomáha pri liečbe ekzémov, jaziev po vyrážkach, lupienky a iných kožných ochoreniach. Považuje sa za elixír mladosti pre zrelú pleť s výskytom vrások. Malinový olej predstavuje čisto prírodnú ochranu pred UV žiarením. Vhodné je kombinovať ho s melónovým olejom v prípade mastnej pokožky. Neupcháva póry, ani nezhoršuje stav pleti.

Použitie: Primerané množstvo oleja môžete naniesť prstami na čelo, líca, či bradu. Ošetriť môžete aj krk, dekolt, či pokožku celého tela. Jemne krúživými resp. klepavými pohybmi vmasírujte do pokožky a nechajte vstrebať.

Zloženie: 100 % Rubus Idaeus Seed Oil

Malinový olej

Melónový olej

„Ten, kto jedol červený melón už vie, čo jedia anjeli“ – napísal Mark Twain. A mal pravdu. Každý rok mnohí z nás čakajú netrpezlivo na leto, aby sa mohli do tejto chutnej, šťavnatej a zdravej dobroty zahryznúť. Málokto však vie, že olej vylisovaný zo semien melónu má fantastické účinky. Melónový olej sa získava lisovaním zo semien vodného melónu. Je obzvlášť bežný v západnej Afrike, kde sa tiež nazýva ootanga olej alebo kalahari olej. Vodné melóny sa pestovali pravdepodobne takmer pred 5000 rokmi v africkej púšti Kalahari a botanici zistili, že ich divokí predkovia stále rastú. Tradične sa semená extrahujú z puzdra semien a sušia sa na slnku. Po vysušení sa semená stlačia, aby sa získal olej orechovej vône a svetložltej farby.

Melónový olej pomáha udržiavať pokožku, ale i vlasy zdravé. Odporúčam ho aj pre mastnú, či zmiešanú pleť. Mastného filmu sa báť nemusíte, melónový olej sa radí medzi suché oleje, ktoré sa rýchlo vstrebávajú. Aplikáciou melónového oleja na zapálené oblasti, ako je psoriáza, ružienka, ekzém alebo akné, môžete rýchlo znížiť podráždenie a liečiť základnú infekciu, ktorá spôsobuje zápal. Navyše je vynikajúcim nosným olejom, ktorý je schopný dodať ďalšie aktívne zložky a živiny do hlbších vrstiev pokožky. Ako som spomínala, je skvelým pomocníkom aj pre vlasy. Robí zázraky najmä u tých, ktorí trpia vypadávaním vlasov. Silná antioxidačná aktivita oleja znižuje oxidačný stres v pokožke hlavy, ktorý je spojený s vypadávaním vlasov.

Použitie: Ako pri malinovom oleji. Primerané množstvo oleja môžete naniesť prstami na čelo, líca, či bradu. Ošetriť môžete aj krk, dekolt, či pokožku celého tela. Jemne krúživými resp. klepavými pohybmi vmasírujte do pokožky a nechajte vstrebať.

Zloženie: 100 % Citrullus lanatus Seed Oil

Melónový olej

Používate aj vy na telo ovocné oleje? Ak áno, ktoré sú vaše obľúbené? 🙂